Your browser is out-of-date.

You need to update your browser to use the site.

Update to the latest version of Internet Explorer
suplementy1.pl

Wygraj z czasem - SELEN


Selen -pierwiastek śladowy o silnych właściwościach antyoksydacyjnych. Spowolnia proces starzenia się tkanek i pomaga w utrzymaniu ich elastyczności. Neutralizuje i usuwa z organizmu różne substancje toksyczne. Dotyczy to zarówno me-tali ciężkich (np. rtęci, kadmu, ołowiu), jaki związków uwalnianych podczas zakażeń, urazów i stresów. Unieczynnia aflatoksyny, chroniąc organizm przed ich rakotwórczym działaniem. Wykazano, że przyjmowanie selenu zmniejsza objawy niepożądane chemioterapii. Selen jest szczególnie korzystny dla kobiet w okresie menopauzy, ponieważ łagodzi uderzenia gorąca i inne związane z nią dolegliwości. Mężczyźni bardziej niż panie potrzebują tego mikroelementu, ponieważ w ich organizmach selen gromadzi się w jądrach i wraz ze spermą jest wydalany z organizmu.

Niedobór selenu w diecie może zaburzać funkcje obronne organizmu i objawiać się zwiększoną podatnością na infekcje, cięższym ich przebiegiem oraz wydłużeniem okresu zdrowienia. Zbyt mała ilość selenu jest odpowiedzialna za nasilenie procesów zwyrodnieniowych, reumatycznych, zapalnych, zwiększone ryzyko miażdżycy i chorób nowotworowych.

Zawartość selenu w diecie w decydującym stopniu zależy od zasobności gleby w ten pierwiastek. Znaczna część Europy jest uboga w ten pierwiastek. Ponadto nadmierne, sztuczne nawożenie gleby oraz kwaśne deszcze w pokaźnym stopniu redukują pochłanianie selenu przez rośliny i zwierzęta. Przyczyną niedoboru może być też nieprawidłowa dieta, bogata w przetworzone produkty pokarmowe - np. brązowy ryż zawiera kilka-krotnie więcej selenu od polerowanego ryżu białego. Straty w czasie smażenia i pieczenia mogą sięgać 40%. Ujemny wpływ na przyswajalność tego pierwiastka ma także zanieczyszczenie pożywienia metalami ciężkimi. Dieta bogata w witaminy E, A i C poprawia wchłanianie oraz wykorzystanie selenu w ustroju.

 Zapracuj na dobry wygląd i aktywność zmianą stylu życia oraz codzienną porcją selenu.

Selen - doniesienia ze świata nauki

Altern Med. Rev 2000 Feb; 5(1): 28-38 Sinclair S.

Niepłodność u mężczyzn: rola czynników żywieniowych i środowiskowych.

Wyniki badań wskazują na postępujące obniżanie się liczby plemników w nasieniu mężczyzn. Negatywny wpływ na spermatogenezę mogą wywierać czynniki środowiskowe, takie jak pestycydy, egzogenne hormony żeńskie i metale ciężkie. Wykazano, że leczenie żywieniowe, w tym suplementacja karnityny, argininy, selenu i witaminy B12, zwiększa liczbę plemników i poprawia ich ruchliwość. W leczeniu niepłodności męskiej skuteczne okazały się również antyoksydanty, takie jak witamina C, witamina E, glutation i koenzym Q10. Wielokierunkowe działania, prowadzące do poprawy płodności u mężczyzn, obejmują między innymi identyfikację szkodliwych czynników środowiskowych i zawodowych, a jednocześnie przywracanie równowagi żywieniowej.

Biol Trace Elem Res 1996 Summer; 53(1-3): 65-83 Vezina D, Mauffette F, Roberts KD, Bleau G

Suplementacja selenu i witaminy E u bezpłodnych mężczyzn. Wpływ na parametry nasienia oraz poziom i dystrybucję mikroelementów.

W celu weryfikacji hipotezy, w myśl której selen i witamina E mogą zwiększać płodność u mężczyzn, dziewięciu mężczyznom z nieprawidłowym nasieniem podawano przez 6 miesięcy selen i witaminę E. W porównaniu z czteromiesięcznym okresem przed rozpoczęciem badania, po zakończeniu suplementacji stwierdzono znamienny statystycznie wzrost poziomu selenu i witaminy E, a także zwiększenie ruchliwości oraz odsetka żywych i prawidłowych plemników. Stwierdzono ścisłą korelację pomiędzy powyższymi zmianami a suplementacją.

Br J Urol 1998 May; 81(5): 730-4 Clark LC, Dalkin B, Krongrad A, Combs GF Jr, Turnbull BW, Slate EH, Witherington R, Herlong JH, Janosko E, Carpenter D, Borosso C, Falk S, Rounder J.

Suplementacja selenu obniża zapadalność na raka prostaty: wyniki podwójnie ślepej próby prewencyjnej.

Celem badania była ocena korelacji pomiędzy suplementacją selenu a zapadalnością na raka prostaty. Łącznie 974 mężczyzn, z rakiem prostaty w wywiadach, przydzielono losowo do dwóch grup; w pierwszej podawano 200 ľg selenu, w drugiej placebo. Preparaty podawano średnio przez 4,5 roku, okres obserwacji wynosił średnio 6,5 roku. Wyniki wskazywały, że podawanie selenu wiązało się ze znamiennym (63%) obniżeniem zapadalności na raka prostaty. W grupie przyjmującej preparat selenu stwierdzono 13 przypadków raka prostaty, natomiast w grupie placebo 35 przypadków tej choroby. Ograniczając analizę do 834 pacjentów z prawidłowym wyjściowym poziomem antygenu PSA (? 4 ng/ml), po 2 latach, w grupie otrzymującej selen stwierdzono jedynie cztery przypadki raka prostaty, podczas gdy w grupie placebo 16 przypadków tej choroby. W grupie otrzymującej selen zaobserwowano także inne korzyści zdrowotne, wyrażające się obniżeniem całkowitej śmiertelności z powodu raka oraz zapadalności na raka, niezależnie od umiejscowienia.

Źródło: CaliNews, wrzesień 2005.
 



Mineralne odżywianie!

Dlaczego specjaliści zalecają zażywanie preparatów zawierających składniki mineralne?

Power Mins

W procesie przemiany materii pewne enzymy oraz takie składniki mineralne, jak miedź, mangan, molibden, są odpowiedzialne za właściwe przyswajanie żelaza. Pod tym względem niezwykle skuteczny jest, oferowany przez CaliVita® International, preparat o nazwie Power Mins, który:

- zawiera składniki mineralne w takich proporcjach, w jakich powinny występować w naszym organizmie;

- jest kompleksowym preparatem, spełniającym podstawową zasadę synergii, tzn. odpowiedni dobór składników zapewnia ich efektywne wykorzystanie przez organizm;
- jest bio-produktem, co oznacza, że organizm przyswaja go jak pokarm.

Zawarty w preparacie jod zapobiega chorobom tarczycy, wynikającym z niedoboru tego składnika mineralnego; chrom chroni przed cukrzycą, a wapń, magnez selen odgrywają ważną rolę w profilaktyce chorób serca i naczyń krwionośnych. System immunologiczny wzmacnia natomiast cynk, selen i żelazo. Biorąc pod uwagę, że prewencję należy zacząć dosyć wcześnie, zaleca się zażywanie 1 tabletki dziennie począwszy od wieku szkolnego. Dla osób dorosłych optymalna dawka wynosi 2 - 3 tabletki dziennie.

Żelazo

Żelazo to ważny składnik mineralny, niezbędny dla ludzkiego organizmu. Oznacza to, że każdego dnia musimy dostarczyć żelazo do naszego organizmu i to w odpowiednich ilościach. Niestety, wiele osób zauważa brak żelaza dopiero wtedy, kiedy lekarz wystawia diagnozę: anemia wywołana niedoborem żelaza. Wiele młodych osób, a w szczególności dziewczyny preferujące jedzenie typu fast food czy stosujące niewłaściwe diety odchudzające, szybko może spotkać się z taką diagnozą. Z bardziej niebezpieczną sytuacją mamy do czynienia, gdy na anemię zacznie chorować kobieta w ciąży. Istnieje bowiem duże prawdopodobieństwo, że dziecko też będzie miało anemię. Zagrożoną grupę stanowią również starsze kobiety i sportowcy (zwłaszcza kobiety).

Jaką rolę spełnia żelazo w naszym organizmie?

Żelazo odgrywa ważną rolę w produkcji czerwonych krwinek, ponieważ wchodzi w skład czerwonego barwnika krwi, czyli hemoglobiny. Hemoglobina odpowiada za dostarczenie molekuł tlenu do wszystkich komórek. Innymi słowy: gdy w organizmie występuje zbyt mało żelaza i hemoglobiny, tlen - będący podstawą życia - nie dotrze do mózgu, serca, wątroby, mięśni i innych ważnych tkanek w odpowiedniej ilości.

Jakie są skutki niedoboru żelaza w organizmie?

Najczęstsze dolegliwości to zmęczenie, bóle głowy, problemy z koncentracją. U dzieci brak żelaza negatywnie wpływa na rozwój ich zdolności intelektualnych, a niestety, tych zmian nie można już skorygować w wieku dorosłym! Ewentualne inne objawy niedoboru żelaza to: zaburzenia krążenia (wrażenie oziębienia kończyn), mdłości, blada cera, wypadanie włosów i kłopoty z paznokciami. Nie leczona anemia może doprowadzić do osłabienia systemu immunologicznego.

W jaki sposób można zapobiec niedoborom żelaza w organizmie?

Organizm jest w stanie przyswoić jedynie ok. 10% żelaza zawartego w żywności. Pełne przyswajanie uniemożliwiają składniki występujące w żywności, np. fityniany, fosfoproteiny, herbata, kawa czy niektóre leki. Dlatego, jeżeli chcemy zapobiec niedoborom żelaza, to powinniśmy systematycznie zażywać kompleksowe suplementy żywieniowe. W bogatej ofercie CaliVita® International można znaleźć wiele preparatów, w których żelazo występuje w optymalnej ilości i proporcjach, w formie chelatów dobrze przyswajalnych przez organizm. Produkty te nie tylko uwzględniają indywidualne potrzeby osób różnej płci, w różnym wieku, ale również o różnej grupie krwi. Należą do nich: Lion Kids, Full Spectrum, Vital O, A, B, AB, New Life, Super Mega 50, Menopausal Formula, Power Mins.

Co zrobić, gdy już stwierdzono niedobór żelaza?

W tej sytuacji doskonałym produktem jest Iron Plus. Jedna tabletka zawiera 10 mg żelaza w formie chelatów aminokwasowych. Już sama nazwa produktu sugeruje, że preparat ten, oprócz żelaza, zawiera jeszcze inne składniki. Są to: witamina C oraz bioflawonoidy z cytrusów, które ułatwiają lepsze przyswajanie żelaza przez organizm.

Dr n. med. Melita Hromadova; CaliNews nr 11, wrzesień 2003.
 


Top