Your browser is out-of-date.

You need to update your browser to use the site.

Update to the latest version of Internet Explorer
suplementy1.pl

Tlen - źródło życia!


Źródło życia !!!

Co to jest? Bez smaku, zapachu, koloru i nie ma bez niego życia? Jest to tlen, który jest, być może, jednym z najbardziej powszechnych pierwiastków obecnych na Ziemi. Np. spójrzmy we wnętrze naszego ciała. Ludzki organizm składa się z 4 głównych pierwiastków: w 65% - z tlenu, 18% - z węgla, 10% - z wodoru i w 3% - z azotu. Tak więc nie odczuwamy jego braku. A może jednak? Tlen można odnaleźć na Ziemi w kilku postaciach, ale już wkrótce możemy odczuć brak niektórych z nich.

Organizm

Tlen jest potrzebny miliardom komórek naszego organizmu. Nie są one w stanie pobierać go bezpośrednio z powietrza, dlatego do jego transportu służą specjalne struktury. Centralny układ nerwowy dostarcza siły napędowej przeponie, która kurcząc się, umożliwia wdech powietrza. Poprzez filtr pęcherzyków płucnych, tlen przepływa do krwi i w tym momencie kończy się zadanie układu oddechowego. Odtąd pałeczkę przejmuje układ krążenia, który spełnia funkcje: pompy (serce), rur (naczynia krwionośne) i środka do transportu gazów pomiędzy płucami i komórkami (krew). Tlen jest transportowany we krwi w dwóch postaciach. Małe ilości rozpuszczają się w osoczu (1%), a pozostała część tlenu (99%) wiąże się z cząsteczkami hemoglobiny. Tak więc, bez hemoglobiny tlen nie mógłby dotrzeć do komórek w takich ilościach, jakie są potrzebne do prawidłowego przebiegu reakcji metabolicznych. Kiedy procesy przemiany materii nie przebiegają na odpowiednim poziomie, mogą pojawić się objawy niepożądane. Np. w sytuacji zbyt małej podaży tlenu, komórka zwraca się po inne źródło energii, by podtrzymać funkcje niezbędne do życia. Najczęściej w takim przypadku, komórki rozkładają glukozę w procesie beztlenowej fermentacji, która może zaburzyć metabolizm komórkowy. W efekcie powstaną niepożądane związki chemiczne. W okresie powrotu do stanu prawidłowego, cała grupa osłabionych komórek traci swoją naturalną zdolność do samoobrony. Takie komórki pozostają bezbronne wobec wirusów, grzybów, bakterii i innych czynników chorobotwórczych.

Środowisko

Jeżeli środowisko dostarcza odpowiednią ilość tlenu, organizm pochłania go i wykorzystuje. Ale czy tlen występuje w środowisku w wystarczających ilościach? 100 lat temu zawartość tlenu w powietrzu wynosiła 22%. W dzisiejszych czasach kształtuje się średnio na poziomie 19%, a w dużych miastach tylko 12-15%. Nasze płuca są w maksymalny sposób obciążane powietrzem zanieczyszczonym chemikaliami, pyłkami, tlenkiem węgla, kurzem, kadmem, ołowiem, na co organizm reaguje bólem głowy, zmęczeniem, problemami oddechowymi, alergią. Sytuacja nie jest lepsza, jeśli chodzi o żywność i napoje. Konserwanty, barwniki, w niektórych przypadkach zanieczyszczenie pogarszają ich jakość, obciążając organizm i zwiększając nasze zapotrzebowanie na tlen. Niedobory tlenu w organizmie mogą pojawić się także w następujących sytuacjach:   

Suplementacja tlenu

Ostatnio w USA ogromne zainteresowanie budzą suplementy zawierające biologiczny tlen. Wśród nich, najbardziej skuteczny okazał się stabilizowany tlen, którego jakość nie zmienia się przez lata, nie wywołuje negatywnych skutków i nie generuje tworzenia się wolnych rodników. Jest nie tylko absolutnie bezpieczny, ale także łatwo wykorzystywany przez organizm. Zawiera 12000. cząsteczek tlenu na 1 milion części, czyli ponad 1000 razy więcej od ilości tlenu zawartego w wodzie z kranu. (Dla porównania, w przypadku wody z kranu wartość ta wynosi 5-7, podczas gdy w przypadku wody źródlanej 10-12). Stąd też stabilizowany tlen jest prawdziwym mistrzem w swoim rodzaju. Zobaczmy zatem, co może nam zaoferować:  

Już w wielu dużych miastach możesz od czasu do czasu wpaść do baru tlenowego i płacąc 50-80 PLN za seans, możesz pooddychać powietrzem sztucznie wzbogaconym w tlen, tylko po to, by z powrotem zanurzyć się w smog. Na szczęście istnieje bardziej skuteczny i ekonomiczny sposób, jakim jest koncentrat stabilizowanego tlenu, w postaci preparatu OXY MAX.

Stabilizowany tlen w płynie:

  • poprawia zaopatrzenie komórek w tlen, korzystnie wpływając na procesy przemiany materii;
  • dzięki właściwościom odtruwającym i oczyszczającym, przyczynia się do eliminacji bakterii beztlenowych, takich jak Streptococcus, Staphylococcus, Salmonella, E. Coli;
  • naładowuje organizm energią, poprawia procesy fizjologiczne;
  • sprzyja przyswajaniu i wykorzystaniu witamin, składników mineralnych, aminokwasów i ziół;
  • pobudzając krążenie krwi chroni przed rozwojem chorób sercowo-naczyniowych (np. zawału serca, nadciśnienia tętniczego);
  • łagodzi dolegliwości związane z zaburzeniami oddychania;
  • korzystnie wpływa na tlenową aktywność fizyczną, znacząco polepsza wydolność sportowców;
  • zwiększając zaopatrzenie mózgu w tlen, pozytywnie oddziaływuje na procesy umysłowe.
  • nieprawidłowe, zbyt płytkie oddychanie;
  • palenie (nawet bierne);
  • pogorszenie jakości wody;
  • zmniejszone spożycie wody i spożywanie większych ilości napojów gazowanych, a także  alkoholu, kawy;
  • konsumpcja żywności pochodzącej ze sztucznych upraw;
  • sztuczne światło;
  • przyjmowanie leków;  
  • brak aktywności fizycznej.

Jeśli jesteśmy narażeni na w/w czynniki, najlepsze co możemy uczynić, to stawić czoła niebezpieczeństwu i spróbować je pokonać.
CF Europe
Na podstawie artykułu prof. Valerii Szedlak-Vadocz, CaliNews nr 7, styczeń 2003.



Co ma jadać dziecko, które jeszcze się nie narodziło?

Z potrzebą prawidłowego odżywiania najlepiej jest oswoić się już w dzieciństwie, ale nigdy nie jest za późno. A może jednak? W rzeczywistości chwila zapłodnienia jest tym ostatnim momentem. Jeżeli ktoś nawet po tym czasie nie ma zamiaru zwracać uwagi na ilość i skład pożywienia, zachowuje się nieodpowiedzialnie wobec własnego dziecka.

W błędzie są również te osoby, które zaczynają jadać dwa razy więcej tłumacząc, że muszą teraz jeść za dwoje. Idealny przyrost masy ciała w dziewięciomiesięcznym okresie ciąży wynosi zaledwie 10-12 kilogramów. Połowę tej wartości należy nabrać w pierwszych sześciu miesiącach. Po tym czasie przyrost masy ciała nie powinien przekroczyć pół kilograma tygodniowo. Warto zapoznać się z faktami szczegółowo. Dzienne zapotrzebowanie energetyczne kobiety w ciąży, w zależności od aktywności fizycznej, wynosi o 143-366 kcal więcej, niż we wcześniejszym okresie. Dzienna dawka tłuszczów musi wynosić 80-90 g (ważna jest przy tym proporcja nasyconych, jednonienasyconych i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych), białka - 90 g, węglowodanów - 300-350 g. Wzrasta też zapotrzebowanie na witaminy oraz składniki mineralne. W tym okresie szczególnie ważna jest odpowiednia podaż kwasu foliowego, należącego do witamin z grupy B. Śmiało można go nazywać "witaminą oczekiwanego dziecka", ponieważ odgrywa ważną rolę w rozwoju łożyska i zapłodnionej komórki jajowej. Bierze udział w przemianach metabolicznych niektórych aminokwasów oraz w procesach syntezy kwasów nukleinowych (RNA, DNA). Jego niedobór jest przyczyną niedokrwistości oraz wad rozwojowych płodu. Niestety, polskie społeczeństwo wykazuje niskie spożycie kwasu foliowego, dlatego zażywanie tej witaminy należy rozpocząć już na 3 miesiące przed planowaną ciążą. Warto pamiętać, że w okresie ciąży zapotrzebowanie na ten składnik jest dwukrotnie, a w okresie laktacji - półtora razy wyższe niż zwykle.

W pierwszych miesiącach ciąży witamina B6 może zmniejszyć odruchy wymiotne. Jest bardzo ważna również w drugiej połowie ciąży, a jej niedobór może doprowadzić do różnych komplikacji ciążowych i porodowych. Ciężarne kobiety potrzebują dwa razy więcej żelaza niż normalnie, nic więc dziwnego, że w naszym kraju anemia powstająca w wyniku niedoboru żelaza dotyczy co drugiej przyszłej mamy. Przewlekły niedobór żelaza, powstały poniżej pierwszego roku życia dziecka, może negatywnie wpłynąć na jego inteligencję, czego nie można zrekompensować późniejszym uzupełnieniem żelaza. Kofeina blokuje wchłanianie żelaza - dlatego w okresie ciąży nie zaleca się spożywania nadmiernych ilości kawy, herbaty, czekolady lub coca-coli.

Większość preparatów przeznaczonych dla kobiet w ciąży nie zawiera wystarczającej ilości wapnia. Należy również pamiętać, że zbyt dużo białka, tłuszczów, fosforu (napoje gazowane, orzeszki, chipsy itd.), stres oraz brak ruchu zaburzają przyswajanie wapnia, tak więc nie zawsze wystarczy sama dieta. Podczas karmienia piersią organizm matki wciąż jest poważnie obciążony. W normalnych warunkach musi wyprodukować około 850 ml mleka, dlatego należy oczywiście przyjmować dużo płynów. W dalszym ciągu potrzeba więcej witamin A, C i D, magnezu, cynku, jodu. Nadal należy unikać spożywania kawy, słodzonych napojów, palenia papierosów, stresu, ponieważ działają szkodliwie na wykorzystanie wyżej wymienionych składników.

Okres ciąży jest prawdopodobnie najważniejszym okresem w życiu kobiety. Jednak pełne szczęście zawita do rodziny dopiero wtedy, kiedy narodzone niemowlę jest zdrowe i otrzymało wszystko, co może zagwarantować jego późniejszy normalny rozwój. W tym celu warto skorzystać z preparatu, który zawiera dobrane z naukową precyzją, odpowiednie ilości oraz proporcje witamin i składników mineralnych. Preparat New Life został specjalnie stworzony, by uwzględnić zarówno potrzeby kobiet w ciąży i w okresie laktacji, ale również przyszłego dziecka. Zawiera wszystko, czego potrzebuje niemowlę i matka, uwzględniając również fakt, że dzisiejsza żywność już często nie zawiera przypisanej jej składników odżywczych w odpowiednich ilościach.

CVI Europe, żródło: CaliNews ,maj 2005.
 


Top