Oczyszczanie organizmu
Czysty organizm - gwarancją zdrowia!
We współczesnym świecie cały czas jesteśmy wystawieni na działanie szkodliwych substancji, które nas zatruwają. Toksyny i różne chemikalia są po prostu wszędzie. Można je znaleźć w powietrzu i wodzie, na talerzu w przetworzonej żywności, a także w domach, dywanach, ubraniach, jednorazowych podpaskach, dezodorantach, perfumach itp.
Wiele osób przyjmuje również spore dawki syntetycznych środków uspokajających lub pobudzających oraz różnorodnych lekarstw, gdzie nadal dominują szkodliwe antybiotyki. Dodatkowo nasza dieta obfituje w coraz większą ilość cukru, słodyczy, chipsów, napoi kolorowych, itd. Wszystko to utlenia się, uwalnia toksyczne cząsteczki, gazy i dostaje się do organizmu przez skórę, płuca, przewód pokarmowy.
Na szczęście nasz organizm jest tak mądry, że stara się te toksyny, odpady wyrzucić, ale niestety jest w stanie odtruwać się tylko do jakiegoś czasu. Gdy już nie nadąża z odtruwaniem, wtedy toksyczne odpady zaczynają zaśmiecać krwioobieg, który rozrzuca je po całym organizmie. Np. toksyny z „kałowych depozytów” drażnią i uszkadzają ścianki jelit oraz naciekają do sąsiednich organów: macicy, jajników, gruczołu krokowego. To powoduje ich drażnienie, uszkadzanie i mutacje (wynaturzanie) komórek, co może prowadzić do powstania włókniaków, polipów, mięsaków i innych chorób degeneracyjnych z rakiem włącznie.
W efekcie po wielu latach gromadzenia toksyn, nasze wnętrze można porównać do wysypiska śmieci. Nie powinno nas więc dziwić, gdy nagle pojawia się choroba - pracujemy przecież na to przez całe życie.
„Wszystko to, co dostaje się do organizmu, musi w końcu zostać z niego usunięte, lecz do tego czasu może przez całe lata gnić i stanowić siedlisko chorób, a nawet stać się przyczyną śmierci." - Daniel Reid
Oczyszczanie organizmu – detoksykacja- to właściwy proces usuwania szkodliwych substancji. Jest konieczny by odzyskać i zachować zdrowie na długie lata.
Właściwie działające procesy eliminacji toksyn są niezbędne dla zdrowia. Do najczęstszych objawów zanieczyszczenia organizmu toksynami zalicza się:
- osłabienie odporności,
- bóle głowy,
- uczucie zmęczenia,
- dolegliwości ze strony błon śluzowych,
- zaburzenia trawienia,
- objawy alergiczne,
- nadwaga,
- problemy ze stawami,
- szybsze starzenie się organizmu i pojawienie się zmarszczek,
- nadwrażliwość na chemiczne, zapachowe i syntetyczne czynniki środowiska oraz wiele innych.
Oczyszczanie i odtruwanie organizmu pociąga za sobą zmiany w sposobie odżywiania i stylu życia. Unikanie przetworzonej żywności, cukru, kawy, alkoholu, tytoniu i leków minimalizuje obciążenia toksynami. Kolejne kroki w procesie detoksykacyjnym to picie odpowiednich ilości czystej i niegazowanej wody, zwiększenie ilości błonnika poprzez wprowadzenie do diety większych ilości owoców i warzyw oraz stosowanie suplementów diety.
W eliminacji szkodliwych substancji, toksyn pomogą nam naturalne preparaty zawierające składniki wspomagające oczyszczanie organizmu, takie jak: Paraprotex, AC-Zymes, Polinesian Noni, Nopalin, Pure Yucca, Spirulina Max, Green Care, Liquid Chlorophyll, Power Mins.
Dieta wskazana podczas kuracji oczyszczającej
Podczas kuracji oczyszczającej powinniśmy przestrzegać podstawowych zasad żywienia, które umożliwią nam szybszy powrót do zdrowia.
Według dr Josefa Jonas'a istnieją cztery indywidualne podejścia do diety:
1. Unikanie żywności, która zawiera składniki sprzyjające namnażaniu się chorobotwórczych bakterii i grzybów.
Pożywką dla bakterii i grzybów są:
- mleko krowie, sery żółte i pleśniowe;
- cukier, wyroby cukiernicze, słodzone napoje;
- produkty z oczyszczonej mąki pszennej i białego ryżu;
- wyroby zawierające drożdże;
- mięso wieprzowe i konserwy mięsne;
- surowe i wędzone ryby.
2. Unikanie pożywienia zawierającego alergeny.
Silnymi właściwościami alergizującymi charakteryzują się takie produkty: mleko, kakao, białko jajka kurzego, orzechy i migdały. Wśród owoców najczęściej uczulają: cytrusy, truskawki i poziomki, natomiast spośród warzyw najczęściej uczulają pomidory i cebula. Jednak według dr Werthmanna pierwotnymi alergenami są produkty wytwarzane z mleka krowiego oraz jaj kurzych. Neutralne formy mleka: zsiadłe/kwaśne mleko, maślanka i masło.
3. Spożywanie produktów zrównoważonych z punktu widzenia kwasów i zasad.
Najważniejszym zaleceniem jest niemieszanie ze sobą pewnych grup produktów - stosowanie diety rozdzielnej. Czyli produkty bogate w białko i te, bogate w węglowodany powinny być spożywane osobno. Niezalecane jest np. spożywanie: produktów mącznych, pieczywa, kasz i ziemniaków z mięsem. Łączne spożywanie określonych grup produktów powoduje zaburzenia w procesie trawienia. Chodzi o to, że biało jest trawione w żołądku od 2 – 4 godzin, natomiast węglowodany 20 – 40 minut. Białka trawione są w kwasie, natomiast węglowodany rozkładane są w środowisku zasadowym. Jeśli jednocześnie do żołądka trafią produkty białkowe i węglowodanowe wówczas żołądek wytwarza zarówno kwaśne i zasadowe soki trawienne, które szybko się neutralizują, pozostawiając w żołądku słaby, wodnisty roztwór. W efekcie niestrawione resztki pożywienia zalegają w przewodzie pokarmowym i zaczynają gnić, fermentować. Zastosowanie diety rozdzielnej nie pozwala na to, ponieważ jedna i druga grupa produktów jest spożywana osobno - o innej porze.
Dieta rozdzielna ma olbrzymi wpływ na utrzymanie równowagi kwasowo-zasadowej w procesie trawienia.
Podstawowe produkty węglowodanowe:
- płatki zbożowe,
- kukurydziane,
- ryż,
- kasza,
- mąka,
- ziemniaki,
- otręby owsiane,
- pieczywo pełnoziarniste: razowe, graham, pieczywo chrupkie itd.
Podstawowe produkty białkowe:
- jajka,
- mleko,
- wieprzowina,
- wołowina,
- cielęcina,
- drób,
- dziczyzna,
- dorsz,
- halibut,
- flądra,
- kergulena,
- mintaj,
- morszczuk,
- pstrąg,
- sola,
- sandacz,
- kraby,
- małże,
- raki itp.
Uwaga!
Jednoczesne spożywanie białka i węglowodanów jest niekorzystne dla zdrowia, ponieważ stwarza sytuację przeciążenia w procesie trawienia i prowadzi do niepotrzebnego, nadmiernego zużycia biochemicznej energii żołądka i jelit.
4. Indywidualne podejście do sposobu odżywiania z uwzględnieniem swojej grupy krwi – dieta zgodna z grupą krwi >>>
Obniż swój wiek biologiczny!
Z pewnością sądzisz, że skoro odżywiasz się w miarę zdrowo i jesteś trochę aktywny fizycznie, to nie jesteś narażony na odkładanie się toksyn w Twoim organizmie? Nic bardziej mylnego!
W ciągu zaledwie roku w organizmie przeciętnego człowieka gromadzi się aż 8 kg substancji szkodliwych, obciążających organizm!
Skąd biorą się toksyny w naszym organizmie?
Między innymi z żywności zanieczyszczonej pestycydami, „wzbogaconej” sztucznymi dodatkami, zanieczyszczeń powietrza, którym oddychamy oraz rozpadu komórek w naszym ciele, zwłaszcza komórek tłuszczowych.
Jak organizm walczy z toksynami?
Przede wszystkim odpowiedzialna jest za to wątroba. Do jej zadań należy m.in. neutralizacja szkodliwych substancji krążących w organizmie, udział w wielu procesach metabolicznych, przekształcanie toksycznego amoniaku w mocznik czy magazynowanie żelaza i niektórych witamin (A, B12, C, D, K). Jej wydolność może osłabić m.in. nieprawidłowo zbilansowana dieta oraz czynnik, na który nie mamy wpływu - wiek. U osób starszych częściej dochodzi do zaburzenia równowagi organizmu, przemiana materii ulega spowolnieniu i organy gorzej radzą sobie z usuwaniem szkodliwych substancji.
Walcząc z toksynami, musimy również zwrócić uwagę na jelita, w których to następuje m.in. trawienie białek, tłuszczów i węglowodanów oraz wchłanianie składników odżywczych. Jeśli mikroflora jelit jest zaburzona (występuje niedobór pożytecznych bakterii probiotycznych, jak np. Lactobacillus acidophilus), dochodzi do nadmiernego gromadzenia się związków toksycznych, które zaczynają przenikać przez błonę śluzową jelita do krwioobiegu, wywołując liczne dolegliwości.
Towarzyszący współczesnemu człowiekowi pośpiech, stres, niezdrowa dieta i niewłaściwy tryb życia sprzyjają zaleganiu treści pokarmowych w jelitach, sprawiając, że praktycznie każdy z nas ma problemy z odkładającymi się w organizmie toksynami.
Według opinii Brytyjskiej Królewskiej Akademii Lekarskiej zanieczyszczone jelita są przyczyną aż 90% chorób oraz stanów złego samopoczucia!
Jak możemy wspomóc organizm, by pozbyć się toksyn, czuć się zdrowo i tryskać energią?
W pierwszym etapie oczyszczania organizmu powinniśmy wesprzeć wątrobę (Liver Aid), w której to przebiega większość procesów rozkładu i oczyszczania oraz wzbogacić dietę w cenne probiotyki Lactobacillus acidophilus (np. AC Zymes). W kolejnym etapie, po skończeniu całego opakowania Liver Aid, możemy sięgnąć po unikalną formułę znakomitych składników roślinnych, takich jak m.in. czosnek, ekstrakt z berberysu zwyczajnego, ekstrakt z nasion grejpfruta oraz olej z goździkowca korzennego (ParaProteX), które dodatkowo wspomagają harmonię na poziomie jelit. Warto również skorzystać z cennych właściwości chlorofilu i lucerny siewnej (Liquid Chlorophyll, Green Care) wykazującej działanie rewitalizujące, korzystnie wpływającej na metabolizm i zmniejszającej uczucie zmęczenia oraz jukki (Pure Yucca), zawierającej saponiny, które w naturalny sposób wspomagają detoksykację organizmu. Pomocne mogą okazać się również algi, jak spirulina i chlorella (Spirulina Chlorella PLUS). Spirulina wspomaga kontrolę masy ciała, z kolei chlorella korzystnie wpływa na pracę wątroby, pomaga w usuwaniu szkodliwych substancji, głównie metali ciężkich z organizmu oraz przyczynia się do zwiększenia wzrostu korzystnej mikroflory jelitowej.
ParaProteX
Intensywne tempo, jakie towarzyszy nam każdego dnia sprawia, że coraz częściej odżywiamy się nieregularnie i nie przestrzegamy zasad racjonalnego odżywiania. Mało kto zastanawia się nad tym, jakie będą efekty takiego stylu życia. Przewód pokarmowy to przecież nie tylko miejsce trawienia i wchłaniania niezbędnych substancji odżywczych. To także największa i najbardziej skomplikowana część naszego układu immunologicznego, która stale kontaktuje się z ogromną ilością różnych szkodliwych czynników pochodzących ze świata zewnętrznego, w tym m.in. czynników mikrobiologicznych.
Podczas oczyszczania nie można zapomnieć o nopalu (Nopalin) – cennego źródła błonnika pokarmowego oraz dostarczaniu organizmowi odpowiedniej ilości wody – ok. 2-3 litrów na dobę. To podstawa oczyszczania, gdyż zgromadzone w organizmie toksyny właśnie z wodą, zostają wydalone z naszego ustroju! W tym czasie postaraj się również wyeliminować z diety słodycze.
Nadmiar toksyn w organizmie może być przyczyną:
- osłabienia odporności,
- chronicznego bólu głowy,
- problemów dermatologicznych (np. suchość skóry, wypryski),
- przemęczenia,
- szybszego starzenia się organizmu i pojawiania się zmarszczek,
- nadwagi,
- problemów ze stawami,
- wypadania włosów,
- zaburzenia trawienia,
-
nieświeżego oddechu.
Pozbądź się toksyn!
Właściwy proces usuwania szkodliwych substancji – czyli detoksykacja – jest niezbędny dla zachowania zdrowia. W medycynie naturalnej już od wielu lat wykorzystywano właściwości odtruwające zielonych barwników – chlorofilu i jego pochodnej – chlorofiliny, uzyskiwanych z naturalnych źródeł, np. lucerny. Obecnie ich skuteczność potwierdzają wyniki wielu badań naukowych, które wskazują, że substancje te mogą istotnie zmniejszać ryzyko uszkodzeń organizmu wywołanych przez: wolne rodniki, chemiczne czynniki rakotwórcze oraz szkodliwe promieniowanie. Zdolność wiązania przez chlorofil lub chlorofilinę potencjalnych substancji rakotwórczych, zmniejsza ich absorpcję z przewodu pokarmowego oraz redukuje kumulację w tkankach.
Zielone wnętrze, czyste wnętrze – razem z Liquid Chlorophyll
W XXI w. wszystkie żywe organizmy, w tym człowiek, są narażeni na wiele nowych i coraz bardziej niebezpiecznych substancji chemicznych (obecnych w powietrzu, wodzie, a nawet w żywności) oraz czynników fizycznych (takich jak np.: promieniowanie oraz energia nuklearna). Znacznie zwiększyła się również częstotliwość występowania nowotworów, chorób sercowo-naczyniowych, zwyrodnieniowych układu kostno-stawowego, alergii, otyłości i wielu innych. Dodatkowo, szeroką gamę objawów, takich jak: bóle głowy, zmęczenie, dolegliwości ze strony błon śluzowych, napady kaszlu, problemy trawienne, objawy alergiczne oraz nadwrażliwość na czynniki środowiskowe (chemikalia, perfumy, substancje syntetyczne) można powiązać z toksycznością otaczającego nas środowiska.
Najbardziej powszechnymi drogami dotarcia substancji toksycznych do ludzkiego organizmu są: układ oddechowy (zanieczyszczone powietrze, szczególnie w miastach przemysłowych; palenie tytoniu), układ pokarmowy (sztuczne dodatki żywieniowe, substancje chemiczne zawarte w wodzie, leki), injekcje (np. szczepienia, tatuaże), absorbcja (środki chemiczne pochodzące z syntetycznych materiałów, tkanin, farb, plastików, pestycydów, nawozów) oraz promieniowanie (prześwietlenia, telefony komórkowe, monitory oraz telewizory). Większość z wymienionych czynników może powodować powstawanie substancji toksycznych w żywym organizmie.
Jednocześnie, w wyniku różnorodnych procesów zachodzących wewnątrz naszego organizmu, powstają szkodliwe produkty uboczne przemiany materii, np. wolne rodniki. Inne produkty uboczne to efekt zalegania nie strawionych pokarmów, odwodnienia czy niedożywienia. W sytuacji, kiedy substancje te nie są neutralizowane i usuwane z organizmu, prawidłowe funkcje na poziomie komórek, tkanek, narządów i całego organizmu mogą zostać poważnie zaburzone. Właściwy proces usuwania tych szkodliwych substancji – czyli detoksykacja – jest niezbędny dla zachowania zdrowia.
Polega on na neutralizowaniu, przekształcaniu oraz eliminowaniu produktów ubocznych z organizmu poprzez jeden lub więcej z następujących systemów: oddechowy – płuca, oskrzela, gardło, zatoki oraz nos; trawienny – wątroba, pęcherzyk żółciowy, okrężnica oraz inne odcinki układu pokarmowego; moczowy – nerki, pęcherz, cewka moczowa; skórę – pot, wydzielina gruczołów łojowych oraz łzy; limfatyczny – naczynia limfatyczne oraz węzły chłonne.
W jaki sposób możemy zapewnić łatwą i dobrą detoksykację naszego organizmu? Dzięki chlorofilinie zawartej w preparacie Liquid Chlorophyll. Produkt ten zawiera chlorofilinę sodowo-miedziową uzyskiwaną z lucerny, która stanowi skoncentrowane źródło chlorofilu a i b.
Czym jest chlorofil?
To zielony fotosyntetyczny barwnik występujący w większości roślin, algach i sinicach. Chlorofil często jest określany mianem „słonecznego barwnika”, ponieważ absorbuje energię słoneczną. Znajduje się on w chloroplastach – charakterystycznych organellach komórek roślinnych. Jego nazwa wywodzi się z greckich słów: chlorós = zielony i phyllon = liść. Pigmenty stanowią chemiczne związki, które odbijają fale światła widzialnego tylko o pewnej długości. Występują trzy podstawowe klasy barwników roślinnych: chlorofil – pigment zielony; karetonoidy – zwykle o barwie czerwonej, pomarańczowej lub żółtej; oraz niebieskie i czerwone fikobiliny. Wszystkie te pigmenty występują jako chromoproteidy (kompleksy pigmentowo-białkowe), posiadające białko oraz składnik niebiałkowy.
Początkowo zakładano, że chlorofil był pojedynczym składnikiem, ale w 1864 roku Stokes, metodą spektroskopii wykazał, że chlorofil jest mieszaniną. W 1912 roku Willstatter udowodnił, że chlorofil to połączenie dwóch składników – rozpuszczalnego w tłuszczach chlorofilu „a” oraz chlorofilu „b”. Wszystkie rośliny, algi oraz sinice, w których zachodzi proces fotosyntezy, zawierają chlorofil „a”. Chlorofil ten powszechnie występuje we wszystkich eukariotycznych organizmach fotosyntetyzujących, i dzięki jego zasadniczej roli w centrum reakcji, jest niezbędny do fotosyntezy – ważnego procesu biochemicznego, w którym rośliny, algi, sinice i niektóre bakterie, przekształcają energię słoneczną w energię chemiczną. Energia ta jest wykorzystywana do inicjowania reakcji syntezy, takich jak tworzenie cukrów lub aminokwasów – cegiełek budulcowych potrzebnych dla syntezy białka. Ostatecznie, praktycznie wszystkie żyjące organizmy uzależnione są od energii wytwarzanej podczas procesu fotosyntezy, co czyni go procesem niezbędnym do życia na Ziemi. Proces ten jest również odpowiedzialny za wytwarzanie tlenu, stanowiącego znaczą cześć atmosfery ziemskiej.
W 1915 r. doktor Richard Willstatter zdobył nagrodę Nobla za odkrycie chemicznej struktury chlorofilu – siatki atomów, składających się z węgla, azotu, wodoru oraz tlenu, otaczających pojedynczy atom magnezu (Mg2+). 15 lat później, doktor Hans Fisher otrzymał nagrodę Nobla za wynalezienie chemicznej struktury hemoglobiny. Ku jego zaskoczeniu okazało się, że przypomina ona budowę chemiczną chlorofilu. Hemoglobina to barwnik nadający czerwonym krwinkom ich kolor, tak jak chlorofil jest pigmentem nadającym zielony kolor roślinom. Kiedy doktor Fisher oddzielił hem od cząsteczki białka, do której przynależała, główna różnica pomiędzy hemoglobiną a chlorofilem sprowadzała się do pojedynczego, centralnie usytuowanego atomu. W cząsteczce hemoglobiny jest nim żelazo, w chlorofilu zaś - atom magnezu (Mg2+). Magnez jest koordynującym jonem metalu w cząsteczce chlorofilu i występuje w roślinach w znacznych ilościach (ok. 6% całkowitego Mg2+) jako składnik chlorofilu.
W tym miejscu należy wyjaśnić różnice pomiędzy chlorofilem i chlorofiliną uzyskiwaną z chlorofilu. Podczas syntezy chlorofiliny atom magnezu, znajdujący się w centrum pierścienia chlorofilu, jest zastępowany atomem miedzi, a łańcuch fitolowy zostaje usunięty. Chlorofilina jest mieszaniną soli sodowo-miedziowych. W przeciwieństwie do chlorofilu (rozpuszczalnego w tłuszczach), chlorofilina jest rozpuszczalna w wodzie. Naukowcy nie mają pewności, ile chlorofilu (i czy w ogóle) przedostaje się do krwioobiegu. Natomiast cząsteczki chlorofiliny są w stanie „podróżować” po całym organizmie, ponieważ atom magnezu został w nich zastąpiony atomem miedzi. Miedź, podobnie jak żelazo, jest nośnikiem tlenu. W rzeczywistości, cząsteczka chlorofiliny jest bardzo podobna w budowie do cząsteczki hemu, znajdującej się w naszej krwi.
Chlorofiliny odgrywają ważną rolę w detoksykacji organizmu. Mogą być także stosowane jako „wewnętrzne dezodoranty”. Opisy kilku przypadków, które zostały opublikowane wskazują, że doustne przyjmowanie chlorofiliny zmniejszyło subiektywne oceny woni moczu i kału u osób nie kontrolujących czynności fizjologicznych. Chlorofil oraz chlorofilina są w stanie tworzyć związki z pewnymi chemikaliami o właściwościach rakotwórczych. Zdolność wiązania przez chlorofil lub chlorofilinę potencjalnych karcinogenów, np. węglowodorów aromatycznych występujących w dymie papierosowym, niektórych aminokwasów heterocyklicznych znajdujących się w gotowanym mięsie, a także aflatoksyny-B1, zmniejsza ich absorpcję z przewodu pokarmowego oraz redukuje kumulację w tkankach. Chlorofiliny są jednymi z najsilniejszych, znanych w świecie medycyny antyoksydantów. Badania przeprowadzone na zwierzętach wskazują, że suplementacja chlorofiliną może istotnie zmniejszać ryzyko uszkodzeń organizmu wywołanych przez wolne rodniki, chemiczne czynniki rakotwórcze oraz szkodliwe promieniowanie.
Chlorofilina zawarta w preparacie Liquid Chlorophyll posiada silne właściwości alkalizujące układ trawienny, przynosząc korzystne efekty pacjentom cierpiącym na reumatoidalne zapalenie stawów, pomaga usunąć nieprzyjemny zapach, wyeliminować nieświeży oddech, przynieść ulgę bolącemu gardłu, poprawić funkcjonowanie układu krążenia, zmniejszyć niestrawność, zredukować uczucie zmęczenia. Posiada dodatkowo działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne, wspomaga system odpornościowy, optymalizuje i utrzymuje dobry stan zdrowia. Spośród zalet chlorofiliny można wymienić jeszcze wiele innych, np.: przyspiesza gojenie się ran, jest pomocna w leczeniu wrzodów żołądkowych oraz ułatwia regularne wypróżnianie się. Chlorofilina przyjmowana doustnie, może spowodować zielone zabarwienie moczu lub kału, a także żółte lub czarne przebarwienie języka. Nie zanotowano przypadków przedawkowania. Ze względu na właściwości odtruwające chlorofiliny, nie stosuje się jej w okresie ciąży i karmienia piersią.
Prof. Garban Zeno, PhD, - CaliNews, styczeń 2007.