Your browser is out-of-date.

You need to update your browser to use the site.

Update to the latest version of Internet Explorer
suplementy1.pl

Mózg i Serce w dobrej kondycji

Sprawność naszego mózgu w ogromnej mierze zależy od dostarczanych składników w diecie.

Niedobór istotnych dla niego substancji jest przyczyną spadku zdolności intelektualnych, obniżenia koncentracji, kłopotów z zapamiętywaniem, słabą odpornością na stres, czy chwiejnością emocjonalną.

Źle zbilansowana dieta, mało urozmaicona prowadzi do niedoborów ważnych dla mózgu i układu nerwowego składników.

Znany jest także fakt, że mózg się starzeje i w miarę upływu lat coraz mniej informacji może przyswoić, należy więc tym bardziej zadbać o jego właściwe odżywienie, najszybciej jak to tylko możliwe.

Składniki aktywne wspomagają biegłość mózgu to:

  • Niezbędne  nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT) – są składnikami błon komórkowych, poprawiają ukrwienie mózgu, usprawniają przepływ bodźców nerwowych między substancją szarą i białą. Wielonienasycone kwasy tłuszczowe stanowią 20% suchej masy mózgu i 1/3 wszystkich kwasów tłuszczowych w układzie nerwowym. Wśród nienasyconych kwasów tłuszczowych wyróżniamy m.in. kwasy tłuszczowe omega-3 (np. Omega 3): kwas eikozapentaenowy – EPA, kwas dokozaheksaenowy – DHA i omega-6 (kwas gamma-linolenowy – GLA, kwas cis-linolowy) (np. Evening Primrose Oil). Systematyczne dostarczanie NNKT wpływa na sprawność umysłową, rozumienie i pamięć.

  • Lecytyna – związek naturalnie występujący w organizmie, należy do fosfolipidów, które stanowią 25% suchej masy mózgu. Lecytyna jest ważnym składnikiem błon komórkowych. Zwiększa aktywność neuroprzekaźników w mózgu, umożliwiając przenoszenie informacji między komórkami. Dzięki temu odgrywa istotną rolę w procesach zapamiętywania i uczenia się. Główne składniki lecytyny to cholina i inozytol (np. Super Soya Lecithin);

  • Witaminy: z grupy B: Witamina B1 (tiamina) oddziałuje korzystnie na układ nerwowy, m.in. poprzez ochronę otoczki mielinowej przed rozpadem i zanikiem. Witamina B6 (pirydoksyna) jest niezbędna do prawidłowej czynności układu nerwowego, ponieważ ma wpływ na wytwarzanie substancji odgrywających tu ważną rolę, czyli serotoniny, dopaminy czy kwasu aminomasłowego. Odpowiedni stan odżywienia witaminą B6 zwiększa sprawność procesów myślowych, zapobiega apatii, bezsenności, poprawia  samopoczucie. Witamina B12 (kobalamina) uczestniczy w tworzeniu otoczki mielinowej ochraniającej komórki nerwowe, a także neuroprzekaźników nerwowych, które ułatwiają przepływ informacji między komórkami. Wpływa korzystnie na funkcjonowanie mózgu i układu nerwowego, zapobiega zmęczeniu, rozdrażnieniu. Kwas foliowy jest istotny do produkcji endorfin – hormonów szczęścia. Bierze on również udział w produkcji serotoniny i noradrenaliny – substancji neurostymulujących. Serotonina ma działanie uspokajające, odpowiada za odpowiednią ilość snu. Noradrenalina z kolei ma wpływ na aktywność i dynamikę  w ciągu dnia. Odpowiednia podaż kwasu foliowego zmniejsza objawy związane ze zmęczeniem, niepokojem, bezsennością, roztargnieniem, kłopotami z pamięcią, Zaleca się spożycie kwasu foliowego kobietom planującym ciążę i w okresie ciąży, ze względu na korzystny wpływ na rozwój płodu. Niacyna (witamina PP) jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania mózgu, obwodowego układu nerwowego. Właściwa podaż niacyny zapobiega przewlekłemu zmęczeniu, osłabieniu pamięci, rozdrażnieniu, wpływa na lepszą koncentrację (np. Stress Management);

  • Antyoksydanty, np. witamina C (C 300 Plus with Rose Hips and Biofalvonoids) i witamina E (Vitamin E), chronią komórki przed niekorzystnym działaniem wolnych rodników. Badanie z udziałem 3831 osób w wieku powyżej 65 lat, którego wyniki opublikowano w 2007 r., pokazało że wyższe spożycie witaminy C jest powiązane z lepszymi funkcjami poznawczymi. Jakość pracy mózgu oceniano na podstawie specjalnego testu, w ciągu 7 lat każda osoba była przebadana trzykrotnie;
  • Składniki mineralne: wapń i magnez – wpływają na prawidłowe przewodnictwo nerwowe (np. Strong Bones PLUS); żelazo (np. Iron Plus) i cynk (np. Chelated Zinc) – odpowiadają za prawidłowe procesy poznawcze;

  • Aminokwasy: L-tyrozyna – uczestniczy w powstawaniu noradrenaliny i dopaminy – neuroprzekaźników przewodzących impulsy z układu nerwowego do mięśni i mózgu, nieodzownych do uzyskania jasności umysłu i szybkości myślenia; L-tryptofan – jest wykorzystywany do produkcji serotoniny, która jest odpowiedzialna za samopoczucie, sen, apetyt (np. Culevit);

  • Składniki roślinne: żeń-szeń (np. Panax Ginseng) – jego cenne składniki – ginsenozydy hamują objawy wywołane przez stres, wzmacniają sprawność fizyczną i umysłową. Można go stosować w celu wzmocnienia koncentracji, w przypadku zmęczenia, znużenia; miłorząb japoński (np. Protect 4Life) – to roślina o właściwościach antyoksydacyjnych, wspiera prawidłowe funkcjonowanie układu krążenia, przyczynia się do odpowiedniej podaży tlenu i składników do komórek, wspomaga prawidłową pracę mózgu;

  • Woda – jest niezbędna do przemian biochemicznych zachodzących w mózgu. Należy spożywać do 2 l/dzień.

Ponadto należy zwrócić uwagę na dostarczenie organizmowi węglowodanów złożonych, stanowiących źródło  niezbędnej do jego pracy energii. Węglowodany złożone ulegają rozpadowi powoli dzięki czemu nie ma gwałtownych skoków zawartości cukru. W wyniku przemian powstaje glukoza, której mózg zużywa 25%.

Pamiętajmy także o właściwym dotlenieniu organizmu. Należy wietrzyć pomieszczenia, w których przebywamy, zwiększyć aktywność fizyczną na świeżym powietrzu.

Sprawność intelektualną poprawiają ćwiczenia umysłowe, w zależności od preferencji: nauka języków, czytanie książek, rozwiązywanie łamigłówek, itd.

 


Dieta a kwasy Omega 3

Z roku na rok wzrasta zainteresowanie kwasami omega-3, o czym świadczą dane jednej z głównych firm prowadzących badania rynku - według Euromonitor International w latach 2008-2009 sprzedaż produktów zawierających kwasy omega-3 wzrosła o 10%.

Od momentu, kiedy kwasy omega-3 znalazły się w centrum zainteresowania towarzystw naukowych, a prace badawcze zaczęły donosić o ich prozdrowotnych właściwościach, stały się one nie tylko podstawowym elementem suplementów diety, lecz także jedną z najważniejszych substancji przemysłu spożywczego. Prawdopodobnie dobra passa kwasów omega-3 będzie trwała jeszcze wiele lat.

Nazwa omega-3 oznacza grupę nienasyconych kwasów tłuszczowych, w których pierwsze podwójne wiązanie licząc od grupy metylowej znajduje się na tak zwanej n-3 pozycji. Powszechnie wiadomo, że do grupy kwasów tłuszczowych omega-3 należą takie kwasy jak eikozapentaenowy (EPA) oraz dokozaheksaenowy (DHA). Warto jednak pamiętać o innych związkach z tej grupy, np. kwasie alfa-linolenowym, który jest niezmiernie ważny z odżywczo-fizjologicznego punktu widzenia.

Kwasy tłuszczowe omega-3 spełniają wiele ważnych funkcji w naszym organizmie, zapewniając prawidłowy przebieg różnorodnych procesów życiowych. W badaniach potwierdzono, że wpływają korzystnie na profil lipidowy (zwiększają poziom „dobrego cholesterolu” (HDL), obniżając równocześnie wartości „złego cholesterolu” (LDL) oraz trójglicerydów we krwi). Są ważnymi prekursorami licznych substancji (tzw. eikozanoidów), które regulują ciśnienie tętnicze krwi oraz wpływają na odpowiedź zapalną organizmu. Istnieje coraz więcej danych, potwierdzających ochronny wpływ kwasów omega-3 przed wystąpieniem zaburzeń ze strony układu krążenia, stanów zapalnych jelit, a nawet łuszczycy.

Kwasy omega-3, zwłaszcza DHA,  odgrywają również istotną rolę w prawidłowym rozwoju systemu nerwowego. Ma to szczególne znaczenie w okresie intensywnego wzrostu tego układu, czyli w końcowych miesiącach ciąży i w pierwszych miesiącach życia. Dzieci, które otrzymywały w tym czasie odpowiednią ilość DHA, szybciej komunikowały się z otoczeniem, lepiej rozwijał się ich narząd wzroku, a w okresie późniejszym miały wyższe wskaźniki IQ, lepszą pamięć i koncentrację. Także u osób w starszym wieku wykazano podobny korzystny wpływ kwasów tłuszczowych omega-3. Ponadto obiecujące wyniki odnotowano w uzupełnianiu terapii depresji kwasami omega-3, które są prekursorami ważnych hormonów (serotoniny i dopaminy), odpowiedzialnych za pozytywny nastrój.

Podstawowym źródłem kwasów omega-3 są niektóre gatunki ryb. Warto wiedzieć, że olej rybny zawiera nie tylko kwasy tłuszczowe omega-3. Jednak im wyższa ich zawartość w jednej jednostce oleju, tym bardziej skoncentrowany produkt.

Zwiększona popularność kwasów omega-3 wymogła stworzenie nowych, innowacyjnych technologii. Przy produkcji nowoczesnych suplementów diety podstawowe substancje są oczyszczane za pomocą tzw. destylacji molekularnej. Ten delikatny sposób, w przeciwieństwie do wcześniejszych metod, przeprowadzany jest w niskiej temperaturze, co chroni olej rybny przed szkodliwymi skutkami procesów utlenienia. W efekcie nie ma potrzeby dodawać dużej ilości antyutleniaczy. Destylacja molekularna nie jest tanim procesem, lecz dzięki niej końcowy produkt to bardziej stabilny, wysokooczyszczony i skoncentrowany olej rybny. Kwasy omega-3 w tej postaci wykazują dłuższy okres aktywności biologicznej, a tym samym wyższą skuteczność.

Preparat Omega 3 firmy Calivita jest wyprodukowany metodą destylacji molekularnej.

Zadbaj o dobrze zbilansowaną dietę wraz z nienasyconymi kwasami tłuszczowymi

Ze względu na światową epidemię otyłości i towarzyszące temu globalne zapotrzebowanie na kuracje odchudzające, większość osób postrzega tłuszcze jak wroga. Warto jednak wiedzieć, że tak jak białka, tłuszcze są niezbędnym elementem prawidłowo zbilansowanej diety.

Tłuszcze obejmują dużą grupę związków o różnorodnej budowie chemicznej, zbudowanych z atomów węgla, tlenu i wodoru. Często słyszymy wiele negatywnych opinii o tzw. „złych” tłuszczach. Jednak tak naprawdę nie chodzi o podział konkretnych kwasów tłuszczowych na zdrowe i niezdrowe - jest to raczej kwestia przyjmowania tych związków w nieodpowiednich proporcjach i ilościach. Problem zaczyna się, gdy w naszej diecie spożycie produktów pochodzenia zwierzęcego, bogatych w nasycone kwasy tłuszczowe jest za wysokie, a spożycie wysokiej jakości, „bardziej zdrowych” nienasyconych kwasów tłuszczowych zbyt niskie. Warto więc zapoznać się z właściwościami poszczególnych kwasów tłuszczowych, aby wiedzieć, na co powinniśmy zwracać uwagę w naszym jadłospisie.

Kwasy omega-3 należą do grupy wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, obecnych w rybach morskich oraz olejach z nasion niektórych roślin, np. siemię lniane. Naukowcy alarmują, że w przeciętnym sposobie odżywiania często stwierdza się zaniedbania związane z dostarczaniem tych tłuszczów w odpowiednich proporcjach. Jest to zjawisko bardzo niekorzystne, gdyż związki te pełnią wiele ważnych funkcji w naszym organizmie, decydując o prawidłowym przebiegu różnorodnych przemian metabolicznych. Stanowią materiał wyjściowy do biosyntezy licznych substancji, które biorą udział nie tylko w podstawowych funkcjach komórek, ale zapobiegają rozwojowi procesów zapalnych, agregacji płytek krwi oraz wzrostowi ciśnienia tętniczego.

W wielu badaniach podkreśla się, że dzięki temu mogą odgrywać istotną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu układu sercowo – naczyniowego oraz w rozwoju systemu nerwowego. Dotychczasowe doniesienia naukowe sugerują, że stosowanie kwasów tłuszczowych omega-3 przez kobiety ciężarne i matki karmiące może mieć decydujący wpływ na rozwój  psychomotoryczny dziecka.

W 2007 r. podczas jednego z licznych badań naukowcy oceniali, czy istnieje związek pomiędzy ilością spożywanych w czasie ciąży ryb i owoców morza a IQ dziecka. Stwierdzono, że  u dzieci matek, spożywających mniej niż 340 g owoców morza na tydzień, wzrosło ryzyko wystąpienia zaburzeń koordynacji, jak również problemów z komunikowaniem się i zachowaniem. Potwierdzono to w innym badaniu, przeprowadzonym z udziałem czteroletnich dzieci, w którym udowodniono, że ilość przyjmowanych kwasów omega-3 podczas ciąży była wprost proporcjonalna do późniejszych zdolności umysłowych dzieci.

Kiedy oceniano związek pomiędzy dietą i zachowaniem dzieci w wieku powyżej sześciu lat, okazało się, że w porównaniu z dziećmi stosującymi kwasy omega-3, w grupie kontrolnej z niskim poziomem kwasów omega-3 występowały zaburzenia snu i napady złości. Kolejne badania wykazały, że niskie spożycie wielonienasyconych kwasów omega-3 związane jest ze wzrostem częstości depresji.

Biorąc pod uwagę, że niektóre ryby morskie mogą być zanieczyszczone metalami ciężkimi lub innymi szkodliwymi substancjami, należy zwracać szczególną uwagę na ich pochodzenie. Bezpieczne jest stosowanie suplementów diety, które przechodzą badania toksykologiczne, co daje gwarancję czystości i bezpieczeństwa produktu. Są to zwykle preparaty na bazie roślin oleistych lub olejów ryb morskich.

Obecnie dzięki zastosowaniu najnowszych technologii dostępne są również koncentraty olejów rybnych zawierających kwasy omega-3.

CVI Europe

Piśmiennictwo:

Orvosi biokémia (Medical biochemistry– szerk-editor.: Ádám V. Medicina Könyvkiadó Rt., Budapest 2004.

Maternal seafood consumption in pregnancy and neurodevelopmental outcomes in childhood (ALSPAC study): an observational cohort study – J. R. Hibbeln MD, J. M Davis MD, The Lancet, Volume 369, Issue 9561, Pages 578 - 585, 17 February 2007

Therapeutic use of omega-3 fatty acids in bipolar disorder - Balanzá-Martínez V, Fries GR, Colpo GD - Expert Rev Neurother. 2011 Jul;11(7):1029-47.

Omega-3 fatty acids in boys with behavior, learning, and health problems - Laura J. Stevensa, Sydney S. Zentallb, Marcey L. Abateb, Physiology & Behavior

Volume 59, Issues 4-5, April-May 1996, Pages 915-920

Maternal Supplementation With Very-Long-Chain n-3 Fatty Acids During Pregnancy and Lactation Augments Children’s IQ at 4 Years of Age - Ingrid B. Helland, MD, Lars Smith, PhD,  PEDIATRICS Vol. 111 No. 1 January 1, 2003

Omega-3 Fatty Acids in Inflammation and Autoimmune Disease - Artemis P. Simopoulos, MD, FACN, J Am Coll Nutr December 2002 vol. 21 no. 6 495-505

Omega-3 polyunsaturated essential fatty acids are associated with depression in adolescents with eating disorders and weight loss - Swenne I, Rosling A, Tengblad S, Vessby B., Acta Paediatr. 2011 Jul 6


Kwasy tłuszczowe omega 3 w świetle reflektorów

Nie wszystkie tłuszcze są złe dla naszego organizmu… Istnieją tzw. niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3, które wykazują wręcz zbawienny wpływ na zdrowie człowieka i nie powinno ich zabraknąć w naszej codziennej diecie. Wielu uczonych pisało już na temat cennych właściwości kwasów tłuszczowych omega-3. Zebraliśmy najważniejsze dane i cytujemy poniżej. Dowiedz się, co uczeni „mówią” o tym ważnym składniku.
 

„Polska należy do krajów szczególnie zagrożonych niedoborem kwasów tłuszczowych Ω- 3.”

lek. Wojciech Jańczyk
prof. dr hab. med. Piotr Socha

Źródło: Jańczyk W., Socha P. „Kliniczne efekty suplementacji wielonienasyconymi kwasami tłuszczowymi ω-3.” Standardy Medyczne, 2009, T. 6, s. 594-609.
 

„… niski poziom spożycia wielonienasyconych kwasów omega-3 związany jest ze wzrostem częstości depresji.”

dr Wojciech Kolanowski

Źródło: Kolanowski W. „Długołańcuchowe wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 – znaczenie zdrowotne w obniżaniu ryzyka chorób cywilizacyjnych.” Bromat. Chem. Toksykol. XL, 2007, 3, s. 229-237.
 

„Kwasy tłuszczowe szeregu n-3 spełniają również ważną rolę jako substancje o działaniu kardioprotekcyjnym, chroniące przed rozwojem miażdżycy naczyń krwionośnych.”

lek. Wojciech Jańczyk
prof. dr hab. med. Piotr Socha

Źródło: Jańczyk W., Socha P. „Kliniczne efekty suplementacji wielonienasyconymi kwasami tłuszczowymi ω-3.” Standardy Medyczne, 2009, T. 6, s. 594-609.
 

„Niedobory kwasów Omega-3 łatwo zaobserwować na skórze. Jeśli ich brakuje, skora jest sucha, pojawiają się wypryski itp.”

prof. dr hab. Iwona Wawer

Źródło: Rawa Ł. „Prof. Wawer: Potrzebujemy więcej kwasów Omega- 3. Musimy jeść ryby.” portalspozywczy.pl.
 

„DHA odgrywa rolę w rozwoju układu nerwowego zachodzącym podczas życia płodowego i we wczesnym dzieciństwie, a także w jego prawidłowym funkcjonowaniu w wieku późniejszym.”

dr Wojciech Kolanowski


Źródło: Kolanowski W. „Długołańcuchowe wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 – znaczenie zdrowotne w obniżaniu ryzyka chorób cywilizacyjnych.” Bromat. Chem. Toksykol. XL, 2007, 3, s. 229-237.
 

„Dysleksja, dysgrafia, nadpobudliwość ruchowa – to wszystko skutki niedoborów kwasów omega 3.”

prof. dr hab. Marek Naruszewicz

Źródło: Kazana I. „Marek Naruszewicz: Wszyscy możemy być zawałowcami.” Żyjmy dłużej, 2010, nr 4, s. 36-38.
 

„DHA jest niezbędny dla funkcjonowania rodopsyny i jej stężenia w zewnętrznych pręcikach siatkówki, co ma ścisłe powiązanie z ostrością widzenia.”

prof. dr hab. med. Krystyna Wąsowska-Królikowska,
prof. dr hab. Marek Naruszewicz

Źródło: Wąsowska-Królikowska K., Naruszewicz M. „Rekomendacje spożycia kwasów omega-3.” Rada Promocji Zdrowego Żywienia Człowieka.
 

„W wielu doniesieniach podkreśla się rolę DHA w prawidłowym rozwoju ośrodkowego układu nerwowego, w tym funkcji poznawczych, mowy oraz narządu wzroku.”

lek. Wojciech Jańczyk
prof. dr hab. med. Piotr Socha

Źródło: Jańczyk W., Socha P. „Kliniczne efekty suplementacji wielonienasyconymi kwasami tłuszczowymi ω-3.” Standardy Medyczne, 2009, T. 6, s. 594-609.
 

„W okresie ciąży i laktacji zapewnienie wystarczających ilości kwasów tłuszczowych n-3 wydaje się mieć fundamentalne znaczenie dla rozwijającego się płodu i niemowlęcia.”

lek. Wojciech Jańczyk
prof. dr hab. med. Piotr Socha

Źródło: Jańczyk W., Socha P. „Kliniczne efekty suplementacji wielonienasyconymi kwasami tłuszczowymi ω-3.” Standardy Medyczne, 2009, T. 6, s. 594-609.


„Długołańcuchowe kwasy tłuszczowe omega-3 wspomagają procesy uczenia się, zwiększają koncentrację oraz zmniejszają wybuchy agresji u dzieci.”

dr Wojciech Kolanowski
Lidia Powierża

Źródło: Kolanowski W., Powierża L. „Rola ryb i produktów rybnych w żywieniu kobiet i dzieci.” Wydział Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji, SGGW.
 

„Od niedawna postuluje się pogląd, że zastosowanie suplementów n-3 LC-PUFA może opóźniać progresję demencji starczej oraz choroby Alzheimera.”

lek. Wojciech Jańczyk
prof. dr hab. med. Piotr Socha

Źródło: Jańczyk W., Socha P. „Kliniczne efekty suplementacji wielonienasyconymi kwasami tłuszczowymi ω-3.” Standardy Medyczne, 2009, T. 6, s. 594-609.
 

CVI Polska. Literatura dostępna w Dziale Rozwoju Produktu i Rejestracji


Koło Ratunkowe dla Serca!

 "Nowa epoka w leczeniu chorób serca?" - takie pytania padają z ust lekarzy, którzy brali udział w badaniach klinicznych w Japonii, USA, Włoszech, Niemczech i Szwecji z zastosowaniem koenzymu Q10 (CoQ10). Wyniki wszystkich dziewięciu badań, przeprowadzonych całkowicie niezależnie od siebie, zgodnie potwierdziły, że CoQ10 jest skutecznym i bezpiecznym narzędziem w leczeniu chorób układu krążenia.

Koenzym Q10 występuje praktycznie we wszystkich tkankach naszego ciała, ale w największym stężeniu, ze względu na ich ogromne obciążenie i w związku z tym duże zapotrzebowanie energetyczne, jest obecny w komórkach mięśnia sercowego. Badania przeprowadzone na przestrzeni minionych czternastu lat wykazały współzależność pomiędzy zaburzeniami pracy serca i niskim poziomem CoQ10 we krwi oraz tkankach. Problemy sercowe wzrastają proporcjonalnie do spadku poziomu CoQ10. Stąd wypłynął wniosek, że CoQ10 może odgrywać kluczową rolę w leczeniu coraz częściej występujących chorób serca. W ramach nowatorskiego eksperymentu, pacjentom z problemami kardiologicznymi, oprócz tradycyjnego leczenia, zaczęto podawać doustnie CoQ10, w formie tabletek o różnych dawkach. Następnie dokonano porównania wyników EKG pacjentów leczonych oraz grupy kontrolnej. Stwierdzono, że u osób stosujących CoQ10 miernik funkcji serca - ilość krwi wypompowanej przy skurczu mięśni - wzrastał systematycznie i w sposób trwały, co równocześnie szło w parze ze zmniejszeniem charakterystycznych objawów, jak mocniejsze bicie serca, przewlekłe zmęczenie, bóle w klatce piersiowej. W niektórych przypadkach poprawa była spektakularna, zarówno wymiary, jak i wydajność serca zbliżyła się do ideału. Lepsze rezultaty osiągnięto u osób, które zaczęto leczyć od razu po pierwszym ataku, w porównaniu z osobami, u których od dłuższego czasu występowały już dolegliwości. Najnowsze badania dowiodły, że wczesne symptomy pojawiających się problemów można wychwycić w rozkurczowej fazie pracy serca. Okres "wypełniania" jam serca mocniej obciąża komórki mięśnia sercowego, dlatego też zapotrzebowanie na CoQ10 jest większe, niż podczas wypompowywania krwi. Stwardnienie zaobserwowane na etapie rozkurczu w tkankach mięśnia sercowego zmniejsza wydajność serca jako pompy. Badanie ECHO serca już we wczesnym etapie jest w stanie wykazać jego dysfunkcję, natomiast CoQ10 jest w stanie odwrócić te niepożądane procesy.

CoQ10 - Dużo o nim wiemy, ale tak naprawdę go nie znamy

Kariera koenzymu Q10 - nazywanego również witaminą CoQ10 - rozpoczęła się w 1961 roku, kiedy wykazano, że w organizmie osób cierpiących na różnego rodzaju choroby nowotworowe, poziom CoQ10 jest niższy, niż u osób zdrowych. Pojawiła się szansa, by wykorzystać CoQ10 jako formę dodatkowej terapii, w walce z rakiem płuc, prostaty, trzustki i jelita grubego. To założenie zwróciło uwagę naukowców na koenzym i w sposób pośredni pomogło ustalić jego rolę w organizmie. CoQ10 jest naturalną substancją, produkowaną w naszych komórkach. Jest swoistym katalizatorem w przemianie materii komórek - dzięki CoQ10 komórki wytwarzają energię potrzebną do ich wzrostu i funkcjonowania. Oprócz tego działa również jako antyoksydant - uczestniczy w wiązaniu wolnych rodników uszkadzających niektóre części komórki, jak np. molekuł DNA. CoQ10 wzmacnia naturalny system obronny organizmu i czyni go bardziej odpornym na choroby.

Warto spróbować!!!

Moja choroba rozpoczęła się w styczniu 2003 r. bezgłosem i potwornym bólem w okolicy krtani. Ze względu na brak poprawy po klasycznym leczeniu, lekarz rodzinny skierował mnie na podstawowe badania. Wysokie wartości OB świadczyły o toczącym się w moim organizmie procesie zapalnym. Rozpoczęłam więc męczącą diagnostykę i wędrówkę po kolejnych gabinetach lekarskich. W końcu badanie USG tarczycy wykazało guzy w obu płatach, a endokrynolog postawił rozpoznanie: podostre zapalenie tarczycy. Włączono leczenie Encortonem. Myślałam, że nareszcie skończą się moje problemy. Niestety, dolegliwości nie ustępowały tak szybko, jakbym sobie tego życzyła. Z każdym dniem czułam się coraz gorzej, bo do poprzednich objawów dołączyły się jeszcze te związane z działaniem ubocznym sterydów: obrzęki, wzmożona potliwość, kurcze łydek. W końcu sama zdecydowałam się na odstawienie leków. Nie wiedziałam jednak, co ze sobą zrobić i gdzie szukać pomocy. Wtedy Ela - moja koleżanka z pracy - zaprosiła mnie na wykład na temat diety zgodnej z grupą krwi, organizowany przez CaliVita®International. Powiedziała: przyjdź, nic przecież nie tracisz.

Po konsultacji z lekarzem postanowiłam wypróbować teorię dr Petera D,Adamo w praktyce. Zaczęłam też przyjmować następujące suplementy: Coezyme Q10 3 x 1 kapsułkę, Triple Potency Lecithin 2 x 1 kapsułkę, Senior Formula 1 tabletkę rano, Strong Bones 1 kapsułkę na noc oraz AC-Zymes, początkowo 3 x 1 kapsułkę między posiłkami, by po tygodniu zmniejszyć dawkę do 1 kapsułki dziennie. Nie miałam pojęcia, że tak szybko odczuję poprawę. Nie jest to tylko subiektywne odczucie. Mam na to potwierdzenie również w badaniach: moje obecne OB wynosi już tylko 21, a w USG tarczycy zmniejszyła się wielkość guzów. Cieszę się, że w tak prosty i naturalny sposób znalazłam rozwiązanie swoich problemów zdrowotnych. Już wiem, że muszę postawić na profilaktykę, ponieważ nie chcę znowu przeżywać tego wszystkiego od początku.

Dorota Domżała. CaliNews nr 11, wrzesień 2003.

Jestem lekarką internistką, pracuję od dwudziestu kilku lat w lecznictwie otwartym. Przy każdej okazji staram się wyjaśniać pacjentom, jak ważną sprawą jest profilaktyka. Zawsze tłumaczę im to samo: jeśli nie chcemy chorować, musimy zapobiegać chorobom, wzmacniając organizm. Łatwiej przecież jest zapobiegać, niż potem leczyć. Celem medycyny powinno być przede wszystkim utrzymanie zdrowia, a dopiero potem leczenie.
 



Sekrety witalności

Od dwóch lat mam przyjemność współpracować z firmą California Fitness, która dysponuje wieloma naturalnymi produktami bardzo wysokiej jakości. Przekonałam się o tym, stosując suplementy CF u wielu pacjentów z dobrymi efektami. Wśród preparatów, które często zalecam, są: Coenzyme Q10 oraz Super Co Q10 Plus. Oba zawierają koenzym Q10, zwany ubichinonem. Ta witaminopochodna substancja, obecna w każdej żywej komórce, cieszy się coraz większym uznaniem w świecie medycznym. Preparaty CF, zawierające koenzym, mają dodatkową zaletę - są wzbogacone antyoksydantami.

Ubichinon można stosować profilaktycznie, jak i wspomagać nim leczenie wielu schorzeń. I, co najważniejsze, nie stwierdzono żadnych jego działań ubocznych. Oto kilka przykładów tego, jakie rezultaty przyniosło zastosowanie koenzymu Q10 u moich pacjentów:
Pacjentka lat 79 - przyszła do gabinetu z przerostem lewej komory, początkami nadciśnienia i hypercholesterolemią. Obecnie ciśnienie jest normie, lipidogram prawidłowy. Pacjentka zmniejszyła ilość środków farmaceutycznych do minimum. Coenzyme Q10 stosuje 2 razy dziennie. Jest bardzo sprawna psychicznie i fizycznie.
Pacjentka lat 90 - skarżyła się na nadciśnienie, ciągłe uczucie osłabienia i zmęczenia. Stosowała Coenzyme Q10 3 razy dziennie po 1 kapsułce, przez dwa miesiące. Obecnie dawkę zmniejszyła do 2 kapsułek dziennie, zmniejszając równocześnie ilość leków obniżających ciśnienie. Czuje się teraz znacznie lepiej.
Pacjent lat 90 - od dwóch lat stosuje Super Co Q10 Plus 3 razy dziennie po 1 kapsułce. Wystąpiła wyraźna poprawa stanu fizycznego i psychicznego. Żadnych innych leków nie używa, okresowo stosuje dodatkowo witaminy.
Pacjentka lat 57 - skarżyła się na osłabienie i ogólne przemęczenie. Nie używa żadnych leków. Po dwóch miesiącach brania Super Co Q10 Plus 2 razy dziennie po 1 kapsułce, zmniejszyła dawkę do 1 kapsułki dziennie. Czuje się dobrze, nie odczuwa już osłabienia ani przemęczenia.

Na tych kilku przykładach widać, jak pozytywnie wpływa ubichinon na organizm ludzki.

Koenzym Q10 jest odpowiedzialny za metabolizm każdej komórki naszego ciała. Organizm sam wytwarza ubichinon w wystarczającej ilości do 30 roku życia. Potem ilość ta z każdym rokiem maleje. Jeśli chcemy żyć długo, zachować młodość i witalność, powinniśmy wcześniej pomyśleć o tym, jak pomóc naszym komórkom prawidłowo funkcjonować. Stosując profilaktycznie Q10 odpowiednio wcześnie, unikniemy wielu schorzeń i znacznie opóźnimy proces starzenia się organizmu. Ubichinon z całą pewnością jest jednym z najskuteczniejszych suplementów. Myślę, że nie ma co się dłużej zastanawiać i należy zacząć stosować go już dzisiaj.  

lek. med. Iwona Zaborowska, Internista.             

Źródło:  CaliNews Nr 2,  2001.
 


Top